sobota, 31 grudnia 2011

Szczęśliwego Nowego Roku!

Niech marzenia staną się rzeczywistością :)

F jak Figa

Figowiec pospolity to drzewo lub krzew z rodziny morwowatych. Jest rośliną ciepłolubną, która niskie temperatury wytrzymuje do -5°C.  Figę możemy hodować w domowych warunkach, np. na tarasie, balkonie.  Ważne, aby było to dobrze nasłonecznione miejsce. Późną jesienią drzewko należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, w okresie zimowania nie potrzebuje światła. Ważne jest, aby roślina nie zmarzła, dlatego, w zależności od tego, w jakich warunkach będziemy ją przechowywać, trzeba ją dokładnie okryć. Kiedy pąki zaczną się rozwijać podlewamy figę i przenosimy w dobrze nasłonecznione miejsce.   
Drzewko zaczyna owocować jesienią. Jego owoce, czyli figi, swoim kształtem przypominają gruszkę, są zielone lub fioletowe, miękkie i osiągają długość 5-8 cm. Można je jeść w stanie surowym (fioletowe) a także przetworzonym (zielone).

Figa występuje w obszarze śródziemnomorskim, w Azji i północnej Afryce.
Uprawiano już ją w Sumerze, w Egipcie była jedną z ważniejszych upraw. Grecy rozpowszechnili jej uprawę w całym basenie Morza Śródziemnego i opracowali jej sztuczne zapylanie.  Według Księgi Rodzaju Adam i Ewa z listków figi spletli przepaski, takie przedstawianie pierwszych biblijnych ludzi – z listkiem figowym właśnie – było bardzo powszechne w malarstwie i rzeźbie.  W starożytności i średniowieczu  sok pozyskany z pędów figowca używano do tworzenia spoiwa temperowego. W wielu krajach figa sadzona jest na zboczach jako wiatrochron. W kuchni wykorzystywana na wiele sposobów: suszoną sprzedaje się jako bakalie, przetwarza się ją na dżemy i konfitury, smaży i piecze.  Jest podstawą wina figowego, czasem stosowana jako namiastka kawy, może stanowić nadzienie do ciastek. 

Figi zawierają bardzo dużą ilość cukrów, mają więc dużą wartość energetyczną. Oprócz tego zawierają pektyny, witaminy, kwasy organiczne, enzymy i śluzy. Badania naukowe potwierdziły, że figa ma własności przeciwnowotworowe. W warunkach domowych może być stosowana  jako łagodny środek przeczyszczający.
Przepis na przepyszne pieczone figi z cynamonem i pistacjami – oraz inne pomysły, jak wykorzystać ten niewielki owoc w kuchni -  możecie znaleźć na Kwestii Smaku.
Smacznie polecamy!