czwartek, 27 października 2011

B jak Brukselka

Wiadomo, że powstała w stolicy Belgii i jej zawdzięcza swoją nazwę. Istnieje podejrzenie, że jest krzyżówką jarmużu i kapusty głowiastej. Znielubiona przez dzieci z przedszkola z powodu swojego gorzkawego smaku, ale polecana przez dietetyków ze względu na swoje wartości odżywcze. U Brzechwy warzywo z charakterem, na zaczepki fasoli reaguje konkretnie: „nie bądź dla mnie taka wielka – odpowiada jej brukselka”.

Kapusta głowiasta, potocznie zwana brukselką jest botaniczną odmianą kapusty warzywnej.  Od XVII wieku jest uprawiana głównie w Europie Zachodniej i Północnej. Jest bogata w witaminy: B1, B2, B6, C, E i K. Znajdziemy w niej także: sód, potas manganu, magnez, wapń, cynk, miedź, karoten, jod, chlor, fosfor a także biotynę oraz kwas foliowy i pantotenowy. 
http://www.szkolazywienia.inspirander.pl/panel/foty/dekoder/warzywa/brukselka.jpg

Ze względu na swoją niską kaloryczność  zapewnia szczupłą sylwetkę. Jest bardzo dobrym źródłem protein a zawarte w niej substancje hamują rozwój komórek nowotworowych. Pomocna w walce ze stresem i w polepszeniu koncentracji.  Zawarty w niej błonnik daje poczucie sytości.  Wysoka zawartość witaminy C wzmacnia odporność a także wspomaga produkcję kolagenu.

Brukselkę można podawać na wiele sposobów: w sosie, z bułką tartą, smażoną, zapiekaną w mięsie czy jako dodatek do zup. Jeśli ugotujemy ją na parze lub w wodzie z odrobiną mleka albo cukru nie jest gorzka.  Pomóc może także nacięcie jej na krzyż na samym czubku – gorąca woda wydobędzie z warzywa gorzki smak  lub zostawienie jej na noc w zamrażarce. 

Pieczeń z mięsa mielonego z brukselką:
Mięso mielone – najlepiej wymieszane wołowe z wieprzowym – przygotowujemy tak, jakbyśmy robili kotlety mielone.
Połowę wyrobionej masy wkładamy do formy keksówki , na nią wykładamy brukselkę i przykrywamy drugą częścią mięsa. Pieczemy ok. 50 minut.

Smacznego!