poniedziałek, 24 października 2011

A jak Aronia

Mimo iż owoce aronii są cierpkie i nie bardzo nadają się do spożywania prosto z krzaka, to idealnie sprawdzają się pod postacią suszoną czy kandyzowaną. Przetworzone w soki i dżemy tracą na swojej goryczy i stają się słodkie.  Warto docenić ten owoc głównie ze względu na walory lecznicze – aronia jest źródłem wielu witamin,  zwłaszcza tych, które śladowo występują w innych owocach i warzywach. 

Aronię odkryto około 300 lat temu, jej ojczyzną są wschodnie stany USA oraz Kanada. W Anglii uprawiana jest jako roślina dekoracyjna a w XIX wieku w Rosji stanowiła okaz w ogrodach botanicznych. Do celów spożywczych najwcześniej zaczęto uprawiać aronię właśnie w Rosji oraz na terenie byłego NRD. Obecnie Polska jest największym potentatem w uprawie aronii   - produkujemy ponad 40 ton owoców rocznie!

Obecne w owocach aronii witaminy, mikroelementy, błonnik i antocyjany wpływają na prawidłową pracę serca, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają stres i napięcie nerwowe.  Antocyjany chronią przed nowotworami i unieszkodliwiają wolne rodniki. Spożywanie aronii łagodzi skutki chemio- i radioterapii, szkodliwego promieniowania komputera. Po trzęsieniu ziemi Japończycy zainteresowali się aronią, która ma im pomoc w walce ze skutkami choroby po promiennej
Zaleca się spożywanie aronii przy miażdżycy, żylakach leczeniu trzustki oraz wątroby. Osoby, które regularnie spożywają przetwory z aronii rzadziej chorują na anginę czy łapią przeziębienie.

Aronia była już stosowana w ludowej medycynie przez Indian oraz mieszkańców Syberii. Wierzono iż dodaje sił, dlatego podawano ją kobietom w ciąży, wśród ludzi starszych była uważana za eliksir młodości.

Aronia nie jest wymagająca jeśli chodzi o warunki termiczne, ale jest rośliną światłolubną i wymaga dużej wilgotności. Zbiór owoców wypada na koniec sierpnia lub początek  września, ale ponieważ owoce na krzaku nie marnują się, można je zbierać także w miesiąc po dojrzewaniu.

Aronia najbardziej popularna jest pod postacią soków oraz nalewek. Można jej także używać do barwienia innych soków.  Ponieważ nadeszła jesień a z nią sezon przeziębieniowy podajemy Wam przepisy na zdrowie, które przekazała nam Babcia :)

Wzmacniający syrop dla dzieci od 6 miesiąca życia:

Umyte i zmielone owoce aronii zalewamy 1,5 szklanki wody i gotujemy kilka minut. Po odcedzeniu możemy posłodzić niewielką ilością miodu. Syrop podajemy po jednej łyżeczce dziennie do herbaty lub soku.

Sok z aronii na przeziębienie

W garnku układamy warstwami owoce aronii (2 kg) wraz ze świeżymi liśćmi wiśni (ok. 400g). Zalewamy wodą tak, aby w całości przykryła liście i owoce. Gotujemy do wrzenia, a potem jeszcze 20 minut.
Odcedzamy sok i dodajemy do niego 0,5 cytryn i 2 kg cukru. Mieszamy tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści , następnie gotujemy do wrzenia. Sok przelewamy to butelek i zostawiamy do wystygnięcia.

Na zdrowie!

oprac. na podst. "Aronia" J. Kleparski, Z. Domino, Warszawa 1990r.