czwartek, 22 września 2011

Dla dzieci i dla rodziców


Zazwyczaj tak jest, że jedna myśl rodzi kolejną. Pomysły napędzają siebie nawzajem, jeden wyrasta z drugiego. Tak samo było podczas pracy nad projektem „Się wie, się je”. Stwierdziliśmy, że SMAKosz i warsztaty to zdecydowanie zbyt mało. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogłyby poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania związane z zagadnieniami proponowanymi w projekcie.  Tak zrodził się pomysł utworzenia Klubu Konsumenta. W jego ramach proponujemy godzinne, cotygodniowe spotkania, organizowane poza zajęciami szkolnymi. Pod okiem opiekuna członkowie Klubu będą poszerzać swoją świadomość z zakresu żywienia, sprawiedliwego handlu, zrównoważonej produkcji oraz społecznej odpowiedzialności konsumenta w kontekście lokalnym i globalnym, tworząc w ten sposób własny potencjał. Metody pracy będą opierały się na dyskusji, warsztatach wspartych prezentacjami, ćwiczeniami praktycznymi oraz wizytami w zakładach produkcji żywności, laboratoriach, Sanepidzie. Chcemy odwiedzić wszystkie instytucje, których praca związana jest z kontrolą i dopuszczeniem żywności do obrotu. Zaprosimy też niezależnych ekspertów z różnych dziedzin, którzy podzielą się z klubowiczami swoją wiedzą i doświadczeniem.
Mamy nadzieję, że w codziennych kontaktach z koleżankami i kolegami z klas członkowie Klubu będą docierać do nich z nowo zdobytą wiedzą, dzięki czemu zagadnienia poruszane na spotkaniach w naturalny sposób dotrą do szerszego grona odbiorców.
Na koniec realizacji projektu członkowie Klubu Konsumenta zostaną wyróżnieni nagrodami.

Przygotowaliśmy także coś dla rodziców i opiekunów uczniów szkoły. Dzięki powołaniu przyszkolnej poradni żywieniowo-dietetycznej będą mieli Oni możliwość spotkania się ze specjalistami – lekarzem i dietetykiem, z którymi będą mogli podzielić się swoimi obawami i wątpliwościami odnośnie fizjologicznego rozwoju swoich dzieci. Podczas indywidualnych konsultacji otrzymają wsparcie w postaci diagnozy, możliwych rozwiązań problemów oraz monitoringu zaproponowanych działań.

W ramach poradni opracowane zostaną również materiały dydaktyczno – informacyjne związane z żywieniem i rozwojem dzieci, które rodzice i opiekunowie otrzymają podczas spotkań.
Konsultacje odbywać się będą w formie dyżurów zespołu lekarz - dietetyk, raz lub dwa razy w ciągu miesiąca w soboty, lub według potrzeby w tygodniu.
Poradnia prowadzona będzie pod kierunkiem lekarza i specjalisty z dziedziny żywienia i świadczyć będzie swoje usługi dla rodziców i opiekunów uczniów szkoły nieodpłatnie.