poniedziałek, 31 października 2011

D jak Dynia

Według legendy jednego z indiańskich plemion jej nasiona powstały z ciała boga. Ważna w obrzędach religijnych i mitologicznych. Wydrążonej i wysuszonej używano jako mis, przerabiano ją na grzechotki i marakasy. W medycynie ludowej odrobaczała, zbijała gorączkę, leczyła zaparcia i bóle uszu. Bardzo popularna w polskiej kuchni ziemiańskiej, potem zapomniana. Trudno wyobrazić sobie bez niej Halloween.



Dynię uprawiano już 12 tysięcy lat temu w Peru i w Meksyku. Dla prekolumbijskich ludów Ameryki Środkowej była jedną z najważniejszych roślin uprawnych. W Europie pojawiła się tuz po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. 

Jej pędy mogą mieć nawet 10 m długości, a owoce ważyć 50 ton. Jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych i  obejmuje 20 gatunków, niektóre z nich uprawiane są w celach dekoracyjnych.  

Zawarte w pestkach dyni tłuszcze są pełnowartościowymi tłuszczami roślinnymi. W dyni znajdziemy także węglowodany – sacharozę i glukozę oraz białko i witaminy z grupy B i C. Zawiera dużo wapnia, żelaza, magnezu i fosforu, należy do owoców niskokalorycznych.



Dynia wzmacnia układ odpornościowy , reguluje gospodarkę wodną,  pomaga w dolegliwościach nerek i gruczołu krokowego.
Wielu dietetyków uważa, iż w diecie dziecięcej dynia jest o wiele bardziej wskazana niż marchewka, przede wszystkim dlatego, że nie uczula. Poleca się ją osobom chorym na miażdżycę, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie tętnicze. 

Dynię w kuchni można wykorzystywać wszechstronnie: do dżemów, soków i ciast, z tartej dyni można usmażyć placki, pokrojoną w kostki dodać do makaronu, ryżu lub zamarynować, można ją dodać do pierogów albo zwyczajnie zrobić z niej puree, krem lub przegryzać upieczoną w piekarniku. Jej pestki znajdziemy na pieczywie albo w sałatkach.

Dzisiaj z dyni upiekliśmy placek:

Ciasto z dyni
 
Dokładnie mieszamy 1,5 szklanki mąki pszennej, 10 dag masła i 2 łyżki śmietany. Wyrabiamy ciasto i wykładamy je na blachę.

Nadzienie: potrzebujemy 0,5 szklanki rozgotowanej i zmiksowanej dyni. Dodajemy ją do masy powstałej ze składników:
3 jajka, szklanka mleka, 
2/3 szklanki cukru, 
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej, 
3-4 łyżeczki cynamonu, 
0,5  łyżeczki imbiru,
łyżeczka zmielonych goździków, 
0,5 łyżeczki przyprawy do piernika.

Wszystkie składniki należy zmiksować i wylać na ciasto.
Piec ok. 1,5 godziny w temperaturze 170 st.



Można udekorować pestkami dyni, polać czekoladą albo posypać cukrem pudrem.
A wszystkich fanów dyni zapraszamy na tę stronę: 
http://www.pumpkin.pl/